yazan: Şadi Evren ŞEKER

Bu yöntem algoritma analizinde çok kullanılan, bir algoritmayı tahlil etmek veya yeni bir algoritma oluşturmak için kullanılan yaklaşımlardan birisidir.

Bu yaklaşıma göre problem ufak ve çözülmesi nispeten daha kolay olan parçalara bölünür. Her parça ayrı ayrı çözüldükten sonra sonuçlar birleştirilerek genel problemin çözümü elde edilir.

Yorumlar

 1. eda balcı

  hocam java da bu programı yapabilir misniz…cok önemli perşembeye kadar yapmam lazım..ya da emailime atabilirsiniz..simdiden cok teşekkürler

 2. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  javada bu program derken neyi kastediyorsunuz? parçala fethet bir yaklaşımdır böyle bir problem ve dolayısıyla yazılacak bir program olmaz.

 3. eda balcı

  hocam burada bir matrisi parcalayarak carpabilirz daha sonra verileri toplayıp işlem yapabilir..sorum şu parcala fethet yöntemi ile matris carpımı yapmak…ilgilenirseniz cok sevinirim

 4. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  Sorunuzu anladım, 2009 yılının 4. ayında MPI üzerinde tam da istediğiniz işi yapan bir kod yayınlamışım. İlgili yazı için http://www.bilgisayarkavramlari.com/2009/04/29/mpi-message-passing-interface-mesaj-gecirme-arayuzu/ adresine bakabilirsiniz. Kısaca yapılan iş, büyük bir matrisi, master bilgisayarda parçalara bölüp, slave bilgisayarlarda çarptırdıktan sonra geri master bilgisayarda toplamaktır.

  Bu sizin istediğiniz parçala ve fethet yaklaşımının uygulamasıdır. Şayet bu kod işinizi göremezse yada farklı bir ortamda böyle bir ihtiyacınız bulunuyorsa, yazabilirsiniz, vaktim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

  başarılar

 5. eda balcı

  hacam bana lazım olan matrisi programın icinde parcalayıp carpmak ve java dilinde lazım..Mpı hakkında hicbir bilgim yok

 6. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  genelde tek bilgisayar veya tek işlem / iplik (process / threaded) ortamlarda parçala fethet yaklaşımının bir anlamı yoktur. Yani matris çarpımı gibi bir işlemin anlamlı olması için genelde bu yükü dağıtırsınız.

  Sizin isteiğiniz bu anlamda hiçbir fayda sağlamadığı gibi, problemi bölmek ve birleştirmek gibi adımlar eklediği için normal matris çarpımından çok daha yavaş çalışacaktır. Ancak istediğiniz için yukarıdaki yazıya birazdan durumu anlatan birşeyler eklerim.

  Umarım yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir