Yazan: Şadi Evren ŞEKER

Bilgisayar bilimlerinde kullanılan ve yazıları ifade etmeye yarayan sembollerden oluşmuş kümelere verilen isimdir. Buna göre bir dildeki olası bütün semboller kullanılarak oluşturulan alfabeler kullanılarak metinlerin elde edilmesi mümkündür.

Bilgisayar bilimlerindeki alfabelerde bulunan semboller sınırlı sayıda kabul edilmiştir. Örneğin aşağıda çeşitli semboller içeren alfabe örnekleri verilmiştir:

1 = {0,1}

2 = {a,b,c,d,e,f}

Örneğin yukarıdaki ∑1 alfabesi “0” ve “1” sayılarını birer sembol olarak kabul etmiştir ve bu semboller dışındaki semboller bu alfabede tanımlı değildir.

Alfabeler kullanılarak elde edilen  dizgiler (string) w harfi ile ifade edilir.Buna göre örneğin w=”debdebe”dizgisi ∑2 üzerinde tanımlı bir dizgidir.

Bir dizginin boyutu |w| işareti ile gösterilir ve o dizgideki harf sayısına eşittir. Örneğin yukarıda verilen w=”debdebe” dizgisi için |w| = 7 olarak kabul edilir. Bir dizginin içeriği boş olması durumunda ise |w|=0 olarak kabul edilir.

Yorumlar

 1. volkan

  attıgınız maili okudum ama sadfece istedıgım bılgısayar komutlarını ben vermem pc benıııııım komutum dısın da hiç bir program yada baska bırkullanıcının kullan ması yanıkı su pc nin eli kolu olsa onları ben kullanacam sadece pc nın kurulurken yazılan alfabesı komutları han gı alfabeyle kuruldu istedıgım bu yanıkı belkı ben de pc kurmak istıyormuşum gibi düşünün pc kuracam ama komutlarda ne alfabesı kullanıldı onu ve alfabeyi istiorum bırkac ornek vermişpsiniz ama ben tumunu istiom hangısı hangı turkce harfe denk tır onu istıom

 2. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  Tam olarak yazdıklarınızı anlayamadım ancak sanırım ASCII tablosunu kastediyorsunuz.
  Sizin için bu başlıkla yeni bir yazı ekledim aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz:
  ASCII Tablosu

  Umarım yardımcı olur.
  Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir