Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Bilgisayar bilimlerinde kısıtlı bir alanın verimli kullanılması için geliştirilmiş algoritmalardır. Örneğin sınırlı bir hafıza ( RAM ) içerisine en verimli şekilde programları yerleştirmek, işletim sistemleri için bir problemdir. Benzer problemlerle gerçek haytta da sıkça karşılaşılmaktadır. Örneğin bir deponun verimli kullanılması veya bir kamyonun verimli yüklenmesi veya haftalık bir ders programına derslerin verimli yerleştirilmesi gibi.

Bu problemlerin çözümü için genelde bin packing ismi verilen bir algoritma kullanılır. Bu yazının amacı bin packing algoritması da dahil olmak üzere genel olarak izlenen yerleştirme stratejilerini açıklamaktır.

Temel olarak bir yerleştirme işleminde şu 3 yöntemden birisi izlenebilir

 • İlk bulunan yere yerleştirme ( First fitting )
 • En iyi yerleştirme ( best fitting )
 • En kötü yerleştirme ( worst fitting )

Bu yöntemler isimlerinden de anlaşılacağı üzere kısaca:

Yerleştirmek istediğimiz şeyi ( hafızaya yerleştirilecek bir program, depodaki bir kutu gibi ) ilk bulduğumuz boş yere yerleştiriyorsak buna first fitting, en az boş yer kalacak şekilde bir yer arıyor ve yerleştiriyorsak buna best fitting şayet yerleştirdikten sonra en fazla boş yer kalacak yere yerleştiriyorsak buna da worst fitting ismi verilir.

Yorumlar

 1. birand tercan

  öncelikle algoritmalar hakkında türkçe kaynak yayınlarınızı dolayı kutlarım..

  konuyla ilgili çözmem gereken bir ödev var.konusu ise şöyle.birinci formda kullanıcı istediği sekilde bir obje cizecek.ve yerleştirme alanın (dikdörtgen)boyutlarını belirticek.programda boyutu belirtelen alana çizilen objeyi en ekonomik şekilde yerleştirecek..yardımcı olursanız sevinirim hocam..

 2. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  Gelen sorularınız üzerine, kutulama problemini (bin packing) ve tek boyutlu homojen problem için iki alternatif çözümü içeren yazıyı aşağıda yayınlıyorum:

  http://www.bilgisayarkavramlari.com/2011/06/06/bin-packing-kutulama-problemi/

  Sizin probleminiz 2 boyutlu heterojen kutulama problemi ancak bunu anlatmadan önce 2 boyutlu homojen problemin çözümlerini anlatmam sağlıklı olacaktır. Vakit bulur bulmaz önce iki boyutlu homojen ardından da sizin probleminiz olan 2 boyutlu heterojen kutulama problemlerinin nasıl çözüldüğü ile ilgili bir yazı yayınlamaya çalışacağım. Ayrıca Birand’ın sorusunda iç bükeylik şartı da bulunmuyor, bu ise durumu biraz daha karmaşık hale sokuyor. Her durumda yazılacaklar listeme ekledim.

  başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir