Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Bu yazının amacı netbeans IDE(integrated development environment) ile basit bir JsP (Java server pages) uygulamasının nasıl hazırlandığını adım adım anlatmaktır. Basit ve giriş seviyesi bir uygulama başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. (Bu yazıda, bu yazı sırasındaki son sürüm olan netbeans ide 6.5 ve jdk 1.6 update 11 kullanılmıştır)

Yukarıdaki şekilde yeni bir proje oluşturup Java Web Seçeneği altındaki “Web Application” seçeneği seçilir. Bu seçimden sonra aşağıdaki ekran açılır:

Bu ekranda oluşturulacak olan projenin ismi ve oluşturulacağı dizin bilgileri girilir:

Proje bilgileri girildikten sonra projemizin test ve çalıştırılması için hangi sunucu tipini istediğimizi seçiyoruz. Daha genel ve kullanım yaygın olması hasebi ile Apache Tomcat kullanmanız tercih edilebilir. Ya da sağladığı ilave özlelliklerden dolayı glass fish bir alternatif olabilir.

Projede ilave framework kullanılması isteniyorsa (ki bu basit örneğimiz için gerekmemektedir) son ekrandan seçilebilir. En nihayetinde finish düğmesi ile proje oluşturulur:

Oluşan bu ekranda projeyi test etmek için RUN düğmesine basıyoruz. (klavyeden F6 veya F9 tuşları, proje alanında üstteki çalıştırma düğmesi (play tuşuna benzeyen tuş) veya projenin üzerinde sağ tuşla açılan menüden run bu işi yapmaya yarayan alternatiflerdir)

varsayılan göstericimiz (web browser) ile oluşturduğumuz yeni proje görüntülenmektedir. Tabi bu işlemler sırasında açık değilse Tomcat sunucu açılır ve ayarlandığı porttan sunmaya başlar (bu örnekte 8080 portundan)

Projemizdeki bu sayfada kullanılmak üzere bir form oluşturmamız mümkün. Bunun için sağ tarafta bulunan araç kutusundan Form seçeneğini projeye sürükleyip bırakıyoruz. formumuzun action kısmına index.jsp yazarak yine aynı sayfanın yüklenmesini sağlıyoruz.

Ardından bir texarea (çok satırlı metin kutusu) ekleyip ismini cevap yapıyoruz

Son olarak yukarıda gösterildiği üzere bir metin kutusu ve aşağıda gösterildiği üzere bir gönderme düğmesi (submit button) ekliyoruz:

Bu işlemler tamamlandıktan sonra projemizde bir formumuz içinde bir textarea, bir textfield ve bir butn olmuş oluyor.

Yorumlar

 1. Servet Altın

  guzel paylasim tesekkurler yalniz sagdaki araclara erisimi nasi yapioruz ben netbeans 6.8 kullaniorum ve bende o sagdaki menu yok lutfen yardim

 2. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  Netbeans geliştirme ortamında iken, klavyeden ctrl + shift + 8 tuşlarına basarsanız palette ismi verilen bu pencere açılır. Benzer şekilde window menüsünün altında da bir bağlantısı bulunuyor.

  başarılar

 3. Arda

  Merhaba, ben netbeans 6.9 kullanıyorum fakat yeni proje kısmında java web bulunmamakta, bunun için jdkyı mı update etmeliyim yoksa bir plugin veya benzeri birşey mi indirmeliyim?

 4. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  Netbeans kurulum paketlerinin listesi aşağıda verilmiştir. Çok büyük ihtimalle yanlış bir paket kurdunuz ve kurduğunuz pakette web desteği bulunmuyor:

  Java SE
  JavaFX
  Java
  Ruby
  C/C++
  PHP
  All

  Yukarıdaki paketlerden sadece JAVA ve All paketlerinde web projesi geliştirebilirsiniz. Diğer projelerde size geliştirme sırasında gereken glassfish suncusu ve web projesi bulunmaz.

  başarılar

 5. ali

  Hocam paylaşımlarınız için teşekkür ederim benim bir sorum olacak size ben netbeans 7.1 kurdum ve ayrıca dışardan tomcat6.0 kurdum ve netbeans IDE de tools servers kısmından indirip kurduğum tomcat yolunu veriyorum ama bana the startup script /bin/catalina.bat and /bin/setclasspath.bat are missing uyarısı veriyor ve uygulamalarımı çalıştırmıyor

 6. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  Sunucudaki catalina başlangıç scripti çalışmıyor. Çok büyük ihtimalle catalina_home ortam değişkenini (environment variable) ayarlamanız gerekiyor. Problem netbeansten çok tomcat ile ilgilidir ve çözüm için ortam değişlenlerini doğru ayarlamalısınız.
  Başarılar

 7. ali

  Teşekkür ederim hocam netbeans7.1 tekrar kurdum fakat bu sefer tomcati ayrı olarak kurmadım netbeans içinde geleni kurdum sorun çözüldü
  iyi çalışmalar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir