Yazan : Şadi Evren ŞEKER

İlişkisel Cebirde (Relational Algebra) verilen bir küme üzerinde satır bazlı olarak seçme işlemi yapmaya yarar. Basitçe bir kriter belirtilir ve bu kriteri sağlayan satırlar sonuçta kalırken sağlamayan satırlar elenir. Sembolü “σ” işaretidir ve eleme kriteri indis olarak verilir.

Örneğin aşağıdaki tabloyu ele alalım:

İsim Soyisim Yaş Melsek
Şadi Evren ŞEKER 30 Bilgisayar Müh.
Ali Baba 50 Tüccar
Veli Demir 20 Öğrenci
Cem Yıldız 40 Programcı

Yukarıdaki bu tabloya T1 ismini verelim ve yaşı 30 üzerindeki satırları bulmak isteyelim yani σyaş>30(T1) sonucu aşağıda verilmiştir:

İsim Soyisim Yaş Melsek
Ali Baba 50 Tüccar
Cem Yıldız 40 Programcı

Yorumlar

 1. Avatarmassi

  Matematik ve Veri Yapıları derslerinin en az birini alan ve bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisi olan öğrencileri listeleyiniz (Derslerde yandal ve çift anadal ile ders alan farklı bölüm öğrencileri ve diğer bölümlerden öğrenciler bulunabilmektedir.)
  Her iki dersi alan fakat soyadları farklı adları aynı olan öğrencileri (adaşları) bulunuz?

  burda listelerken dosyadan alıp mı listeleyecez nasıl olacak?
  ikincisinde ortak olanlar nasıl bulunacak ki?

 2. AvatarŞadi Evren ŞEKER Article Author

  Kullandığınız veri yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz? Örneğin bu bahsi geçen dersleri alan öğrenci bilgileri ve ders bilgilerini nasıl tutuyorsunuz? Buna göre bir seçim (selection) işlemi uygulamanız gerekir ve ayrıca birden fazla koşul olduğu için de kesişim (intersection) uygulanabilir. Ancak tam kodlama için veri yapınızı bilmekte yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen onaylayınız *