Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Bilgisayar bilimlerinde özellikle yapay zeka çalışmalarında bilgisayarların öğrenme sürecini belirlerken, bilgisayar taafından yapılan çıkarımların gösterilmesi ve ilişkilendirilmesi ciddi bir problemdir.

Bir bilgisayar yazılımının içinde bulunduğu durum veya karşılaştığı vaka hakkında yaptığı çıkarımları göstermesine semantics (anlambilim) ismi verilmektedir. Bilgisayarların makine öğrenmesi (machine learning) sürecinde elde ettikleri malumatların gösterilmesi (knowledge representation) ve bu malumatın çıkarımı (knowledge retrieval) işlemlerinin üzerine kurulu olan anlamsal ağlar (semantic network) basitçe bilgisayarların gösterdiği çıkarımlar arasındaki bağlardır.

Doğal dil işleme (natural language processing) konusunda önemli bir yere sahip olan ve pekçok ülkede üzerinde çalışılan wordnet projesi anlamsal ağlara bir örnek olabilir. Yani bir dilde bulunan kelimeler aslında bir dilin ifade ettiği kavramları göstermektedir. Yani peynir kelimesini basit bir kelime olarak görmek de mümkündür bir varlık olarak görmek de. WordNet’in amacı kelimeler arasındaki bu anlamsal bağları çıkararak işaretlemektir.

Anlamsal ağ kelimesi ingilizcedeki iki farklı terim için kullanılmaktadır. Semantic web ile anlatılmak istenen internet üzerinde oluşan anlamsal ağdır. Semantic network ise bir etki alanı için oluşturulmuş amaca yönelik ağdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir