Yazan :Şadi Evren ŞEKER

Bilgisayar ağlarında bağlayıcı cihazların (ağ anahtarı, switch) kullanımının artmasıyla günlük hayata girmiş bir terimdir. Temel olarak herhangi bir boyuttaki bağlantı şekli üzerinde sanal bir yerel ağ bağlantısında (local area network) oluşturmanın ismidir.

Buna göre örneğin internet üzerinde dünyanın iki ucundaki kişi aynı yerel ağdaymış gibi çalışabilir. Benzer şekilde bir iş yerinde yan yana çalışan kişiler farklı iki sanal yerel ağ bağlantısına dahil olabilirler. Yani sanal yerel ağ bağlantısı, ağın ölçeğinden ve topografyasından bağımsız olarak sanal yerel ağlar oluşturma imkanı sağlar.

Herhangi bir kullanıcının sanal yerel ağına girmek için donanımsal olarak bir switche bağlantısı gerekmektedir. Ancak internet paketleri bu cihaza eriştikten sonra ilgili yetkilendirme ve yönlendirmeler çerçevesinde paketleri sadece kendi yerel ağı olarak ayarlanmış sanal yerel ağda (vlan) dolaşabilmektedir.

Bu donanımsal bağlantı bazı durumlarda internet bağlantısı üzerinden de taşınabilir.

Bu yazı şadi evren şeker tarafından yazılmış ve bilgisayarkavramlari.com sitesinde yayınlanmıştır. Bu içeriğin kopyalanması veya farklı bir sitede yayınlanması hırsızlıktır ve telif hakları yasası gereği suçtur.

VLAN teknolojisi genel olarak güvenlik amacıyla kullanılır. Buna göre yetki veya kullanım ihtiyaçlarına göre bilgisayarlar çeşitli sanal ağlara dağıtılır. Bir bilgisayar ancak kendi sanal ağındaki bilgisayarlar ile güvenli iletişimde olabilir diğer ağlara izni dahilinde erişebilir veya hiç erişemez.

VLAN teknolojisini sık kullanılan diğer bir şekli de internet üzerinden uzaktaki bir ağa, sanki o ağdaki bir bilgisayar gibi bağlanılmasıdır.

Vlan teknolojisini port vlan ile daha kolay anlayabiliriz. Buna göre bir switch üzerindeki portların, switch üzerinde yapılan ayar ile hangi vlan’a ait olduğu atanabilir. Örneğin 10 portlu bir vlan için ilk 5 port 1.vlan, sonraki 5 port is 2.vlan olarak atanabilir.

Örneğin yukarıdaki ağ kurulumunda 4 portlu bir switch olduğunu düşünelim. Şayet 1. Ve 4. Portlar 1.vlan olarak ve 2. Ve 3. Portlar ise 2.vlan olarak ayarlandıysa yukarıdaki şekilde sanal yerel ağlar oluşturulmuş demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen onaylayınız *