Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Özellikle matematikte ve bilgisayar bilimlerinin kuantum hesaplama gibi alanlarında kullanılan bir matris (masfuf, matrix) örneğidir. Fransız matematikçi Jaques Hadamard tarafından tasarlanmış ve adıyla anılmıştır. Matrisin en belirgin özelliği, matrisin kare matris olması ve elemanlarının -1 veya +1 değerlerinde olmasıdır. Ayrıca matrisin satırları birbirinden bağımsız olarak diktir (orthogonal). Bunun anlamı, matrisin herhangi iki satırından oluşturulabilecek iki vektörün birbirine dik vektörler olmasıdır (orhogonal vectors).

Hadamard matrisleri, hadamard kodu olarak anılan hata düzeltme kodlamalarında ve hadamard kapıları olarak anılan, kuantum kapılarında kullanılmaları açısından, bilgisayar mühendisliği açısından da önemlidir.

Hadamard Matrislerinin Özellikleri

Hadamard matrisleri için bazı işlemleri ön tanımlı olarak kullanabiliriz. Örneğin bir hadamard matrisinin tersyüzü (transpose) ile çarpımı birim matrisin saklar ile çarpımına dönüştürülebilir.


Buradaki sabit değer olan (scalar) n, çarpımda kullanılan hadamard matrisinin boyutudur. Örneğin 5×5 boyutlarında bir matris, kendi tersyüzü ile çarpılırsa n = 5 olacaktır.

Yorumlar

  1. Sevde

    hocam 4×4 lük girilen matrisin hadamardlığını kontrol eden c kodunu bi türlü yapamadım ödevim var eklerseniz cok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir