Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Zaman içerisinde DES şifreleme yöntemine yapılan saldırıların zorlaştırılması için geliştirilmiş olan bir methoddur. Buna göre DES’in çalışma mantığı aynen korunmuş ancak anahtar boyutu 64 bit’ten 128 bit’e çıkarılmıştır. Yeni anahtar boyutu 2 adet 64 bitlik parçaya bölünerek standart DES’e anahtar olarak girmektedir.
Bu işlemin yapılış sırası aşağıdaki şekilde verilmiştir:

tripledes.jpg

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere 128 bitlik anahtar öncelikle 2 adet 64 bitlik parçaya bölünmüş, daha sonra her parça DES işlemlerine normal birer anahtar olarak girmiştir. Bu girişler ardışık olamaz dolayısıyla ilk parça 1. ve 3. DES işlemlerine, 2. parça ise 2. DES işlemine anahtar olarak girmektedir.

Yorumlar

 1. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  DES işleminin encrypt ve decrypt özelliği yok. Tek taraflı çalışan ve şifrelenmiş mesajı aynı anahtar ile verdiğinizde açan bir yapısı var. Dolayısıyla 2.si decryption derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Şayet özel bir vurgunuz yoksa normal şartlarda hepsi aynı DES algoritması özel bir durumu yok.

  1. Şadi Evren ŞEKER

   Triple des 3 anahtarlama seçeneği ile gelir. Keying option olarak geçer literatürde.
   1. Anahtarlama seçeneğinde 3 geçiş için de ayrı anahtar kullanılır ve anahtar boyutu 168’dir. (parity bitler hariç, dahil olması durumunda 64 x 3 = 192 bit uzunluğundadır)
   2. Anahtarlama seçeneğinde K1 = K3 ve K2 bağımsızdır 128 bit uzunlukta anahtar alır (parity bitler dahil)
   3. Anahtarlama seçeneğinde K1 = K2 = K3’tür ve 64 bit uzunluğunda anahtar alır, bu yöntem klasik DES ile uyumlu olduğu için tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir