Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Bu yazının amacı bir yapay sinir ağında bulunan gizli katman (hidden layer) sayısını belirlerken dikkat edilecek noktalara ve klasik problemlerdeki gizli katman sayılarını anlatmaktır.

Bir yapay sinir ağında şayet hiç gizli katman bulunmuyorsa bunun anlamı doğrusal fonksiyonlar üzerinden ayırım veya karar verme yapılabildiğidir. Yani basitçe girişlerin bir kısmı çıkışlara direk bağlıdır ve bu durumda hangi girişin hangi çıkışa bağlı olduğuna göre bir sonuca varılır.

Gizli katman bulunmaması durumunun en klasik örneği yerine koyma şifrelemesi (substitution cipher) olarak gösterilebilir. Bu şifreleme yönteminde her harf başka bir harf ile yer değiştirecektir ve her giriş bir çıkışa bağlıdır.

Yapay sinir ağımızda tek katman bulunması durumu genelde problemlerin büyük çoğunda karşılaşılan bir durumdur ve kısaca giriş ve çıkış arasında sonlu bir kümeden yine sonlu bir kümeye bağlantı bulunması durumunda kullanılır.

Yapay sinir ağlarında bir katmandan fazla katmanın (2 veya daha fazla) kullanılması durumu çok sık rastlana bir durum değildir. Genelde kesin sonuç beklenmeyen ama bir değere yaklaşması istenen problemlerde kullanılan 2 katmanlı çözümler, katman sayısı arttıkça karmaşıklaşmakta ve hem tasarımı hem de analizi zorlaşmaktadır.

Yorumlar

 1. Tuncay Ercan

  Şadi Hocam,

  sitenize tamamen tesadüf eseri eriştim.
  bence mükemmel,

  insallah temas kurar konusabliriz.

  saygılar

 2. Yakup Ekko

  Hocam yerine koyma şifrelemesi için koyduğunuz link, admin paneline yönlendirilmiş. Bilginize…

  Not: Bu yorumu silebilirsiniz

  Kolay gelsin…

 3. murat

  sadi hocam şimdi 3 girişli 5 hücreli ve 2 çıkışlı bir modelde

  3 giriş yapıp aradaki katmana 5 tane altalta hücre koyup bu 3 ünü 5 hücreye ayrı ayrı götürüp o 5 tanedende 2 çıkışa ayrı ayrı 5 er tane okmu çekmek gerekiyor acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir