Doğrusal Arama (Linear Search)

Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Sequential Search (Sıralı arama) ismi de verilen bu arama tam anlamıya bir veriyi, arananlara teker teker bakarak aramaktır.

Yani aşağıdaki sayılar arasında 15 sayısını aramak için:

4 6 12 8 5 15 25 34

Teker teker bütün sayılara bakılır. Örneğin baştan başlanarak 4 aranan sayı mı? değil 6 aranan sayı mı değil 12 aranan sayı mı değil şeklinde bütün sayılar alınır ve aranan sayı bulunana kadar devam eder.

Örnekten de anlaşılacağı üzere n sayılık bir kümede arama işlemi yapılırken, aranan sayının bu kümede hiç bulunmaması durumu ancak n sayının tamamına bakılarak olabilir. Dolayısıyla algoritmanın karmaşıklığı (complexity, growth rate, big-oh) O(n) olmaktadır.

Yorumlar

 1. freelancer03

  merhabalar.
  Bağlı listeler (singly-doubly) ve diziler konusunda doğrusal aramalar da zaman karmaşıklığı O(n) olarak geçiyor. Birde sabit arama diye birşey var.
  1 – Doğrusal arama ile ne farkı var.
  2 – Sabit aramalar da zaman karmaşıklığı yine O(n) midir.
  3 – Dogrusal ve sabit aramanın dişında ne gibi arama çeşitleri vardır.
  Teşekkürler.

 2. freelancer03

  Hocam
  Bu konuları yeni ögrenmeye çalıştıgım için, dogrusal karmaşıklık ile dogrusal aramayı birbirine karıştırmışım. Dogrusal karmaşıklık ve sabit karmaşıklık diye geçiyor kitapta. Yanlış anladıgım için yanlış soru sormuşum.

 3. büşra

  turbo reverse factor algorithm in farkı nedir? ters parça algoritmasının iyileştirilmiş hali deniliyor sanırım. proje odevim ama kaynak bulmakta sıkıntı yaşıyorum. yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir