Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Yükleyiciler basitçe bir programı diskten alıp hafızaya yüklemekle sorumlu programlardır.

Bir program yazıldıktan ve derlendikten (compile) sonra programın makine dilindeki karşılığı elde edilir. Bu karşılık tam bir kod olmayıp harici kütüphanelerden faydalanıyor olabilir. Bu kütüphaneler de programa dahil edilip tam bir program elde edildikten sonra (yani bağlandıktan sonra (linker) ) program artık çalıştırılmaya hazırdır.

Programın çalışması ise programın CPU üzerinde yürütülmesi ile olabilir ve bunun için programın öncelikle hafızaya (RAM) yüklenmesi gerekir. Burada yükleyici (loader) devreye girer. Yükleyici makine dilindeki bu kodu alarak işletim sisteminin işaret ettiği adrese programı yükler. Buradan sonrası işletim sistemi tarafından yürütülür.

Yorumlar

  1. Şadi Evren ŞEKER Article Author

   tam olarak nasıl bir döküman ihtiyacınız olduğunu belirtirseniz belki yardımcı olabilirim. Loader (yükleyici) hakkında çok genel bilgi zaten yukarıdaki yazıda yer alıyor.

   başarılar

 1. gülşah

  loader yani yükleyiciler hakkında rapor hazırlamam gerek ve proteusta simulasyon yapılmış c sharP dilinde program lazım.devresi ve yükleyiciler hakkında geniş çapta döküman lazım.bu ödevi nasıl yapacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir