Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Bir sıralama algoritmasının tamamının bilgisayarın hafızasına (Memory, RAM) yüklü olmaması durumudur. Yani klasik olarak bir dizi (array) veya bağlı liste (linked list) üzerinde yapılan sıralamaları dahili sıralama (internal sort) olarak isimlendirmek mümkündür.

Harici sıralama klasik sıralamalardan farklı olarak, verinin ancak bir kısmının RAM’de durması durumunda devreye girer. Örneğin hafızamızın 100MB alan ile sınırlı olduğunu ve 100GB veriyi sırlamamız gerektiğini düşünelim. Bu durumda verinin hafızaya sığması mümkün olmayacak ve verinin harici bir alanda (örneğin disk veya ağ üzerindeki bir kaynakta) durması gerekecek.

Harici sıralama algoritmaları verinin bir kısmını sıralayıp sonra hafızadaki verinin yerini değiştirip yeni veriyi sıralamak ve en nihayetinde tüm veriyi doğru sıraya sokmak gibi bir yol izlerler.

Örneğin en çok kullanılan harici sırlama algoritmalarından, harici birleştirme sıralaması (external merge sort) aynen yukarıda anlatıldığı gibi önce verileri parçalara böler, sonra her parçayı kendi içerisinde sıralar ve en sonunda da verileri birleştirir.

Elbette verilerin birleşmesi sırasında, verinin tamamının hafızaya sığmaması söz konusudur. Bu durumda verinin parça parça hafızaya yüklenmesi ve sıralanması gerekir.

Bu yöntem ayrıca paralel ve dağıtık sistemlerde de kullanılabilir.

Yorumlar

 1. Oguz Okutan

  Merhaba hocam..

  Fonksiyonlarda degere göre çagırma ve sıralama algoritmalarında araya sokarak sıralama hakkında başlıklar bulamadım web sayfanızda.yardımcı olurmusunuz?

  Bu arada facebook hesabınız yok sanırım isminizi aradım fakat bulamadım…

 2. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  bahsettiğiniz sıralama algoritması sanırım insertion sort (sokarak sıralama) ve http://www.bilgisayarkavramlari.com/2008/12/12/sokma-siralamasi-ekleme-siralamasi-insertion-sorting/ adresinde anlatılıyor. Ayrıca vakit buldukça yazabildiğim diğer sıralama algoritmalarına http://www.bilgisayarkavramlari.com/2008/08/09/siralama-algoritmalari-sorting-algorithms/ adresinden erişebilirsiniz. Şayet bahsettiğiniz farklı bir algoritma ise (tercüme farkından dolayı ben yanlış anlamış olabilirim) bu yazı altında bir yorum olarak isteğinizi belirtin en kısa sürede siteye ekleyerek yayınlamaya çalışayım.

  başarılar

 3. oguz

  yoo hocam siz haklıısnız tamam ben yanlış tercume etmişim.kusura kalmayınız.bu dersi hiç sevmiyordum artık sayenizde calsııyorum ve anlıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir