Yazan: Şadi Evren ŞEKER

W3C tarafından tanımlanan ve kullanıma açılan RDF bir üst veri modelidir (metadata model). Ancak güncel uygulamaları ve kullanım şekli daha çok veriyi ve bilgiyi değişik söz dizimi (syntax) yöntemleri ile modellemek şeklindedir.

RDF terminolojisinde fâîl-kaziye-mefûl (subject-predicate-object, özne-önerme-nesne) üçlüsü önemli bir yer tutmaktadır ve üst veri modeli bu fikir üzerine kuruludur. Fâîl(subject, özne)l kaynağı ifade eder, kaziye (predicate, önerme) kaynağın şeklini ve mefûl (nesne, object) ile olan ilişkisni anlatır. Örneğin “Ali’nin kalemi kırmızıdır” cümlesindeki fail, “Ali”‘dir ve ilk kaziye “kalemi olmak” veya “kalem sahibi olmak”‘dır ve ikinci kaziye ise “kırmızı olmak”‘dır ve mefûl ise “kırmızı kalem”‘dir.

Aslında bir RDF cümle grubu, yönlü ve isimlendirilmiş bir müsvette-grafik (pseudo-graph) ifade etmektedir. RDF’nin yukarıda anlatılan bu üçlüyü tutma özelliği ve bağlantı özelliğinden faydalanarak, RDF cümleleri genelde bir ilişkisel veritabanı (relational database) üzerinde tutulmaktadır. Ayrıca OWL ve RDF-S gibi varlık bilimsel (ontolojik) diller de RDF üzerine inşâ edilmiştir.

Yorumlar

 1. Erol

  Merhaba hocam,

  Makale icin cok tesekkürler, benim bu konu hakkinda bir projem var üniversitede, yani semantic web ile alakali calisan bir örnek yapmam gerekiyor(RDF,SPARQL) dillerini kullanarak.

  Sizin bu konuda tavsiyeniz olabilir mi?

  Tesekkürler

 2. Şadi Evren ŞEKER Article Author

  Tam olarak nasıl birşey yapacağınızı bilemiyorum ama özellikle son yıllarda çok gelişen RSS ile birlikte RDF için bazı hazır araçlar ve kütüphaneler internette yaygın bir şekilde bulunabiliyor.

  Ayrıca RDF için hazır bazı araçlara da bakmanızda yarar olabilir. w3c sitesinde bunların bir listesi bulunuyor:

  http://www.w3.org/RDF/

  Başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir