Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Tuz ve biber benzetmesinden gelen bir gürültü üretme yöntemidir. Örneğin resim işlemede kullanılmaktadır. Bilindiği üzere tuz beyaz, biber ise siyah renktedir. Dolayısıyla resim üzerine rastgele olarak dağıtılan (Sanki bir tuzluktan dökülmüş gibi) beyaz ve siyar imgecikleri (pixel) ifade eder.

Örneğin aşağıda verilen resmi ele alalım:

Yukarıdaki bu resme tuz biber filitresi uygulanırsa aşağıdaki resim elde edilir:

Yukarıdaki bu resimde biber ve tuz imgecikleri (pixel) açıkça görülmektedir. Bu gürültünün grafiği çizilecek olursa aşağıdaki tekrar dağılımı (histogram) elde edilir:

Yukarıdaki şekilde görülen iki tepe noktanın özelliği birisinin tuz (20) diğerinin biber (250) olmasıdır ve bu gürültü miktarları y ekseninde gösterilmiştir (kaç imgecik (pixel ) oldukları)

Yorumlar

  1. Vehbi Kosucu

    Tuz ve biber goruntuleri her bir pixele ayri ayri eklenen gurultuler midir? Yukarida vermis oldugunuz histogram sadece gurultunun histogrami degil mi?

  2. Şadi Evren ŞEKER Article Author

    Tuz ve biber gürültüsü her imgeciğe (pixel) ayrı ayrı eklenmez. Verilen istatistiksel değerler kadar piksele eklenir. Yani örneğin %5 biber içermesi isteniyorsa resmin, resimde bulunan piksellerin sayısının %5’i kadarı biber değerine çevrilir. Bu pikseller rast gele seçilir.

    Yazıdaki histogram gürültünün histogramıdır, doğru. Bu histogram resme uygulanınca gürültülü resim ortaya çıkmış olur. Yani tuz biber gürültüsünün ekli olduğu resim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir