Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Blok şifreleme (Block cipher) sırasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, elektronik kod defterinden (electronic code book) farklı olarak şifrelenen her blok, kendinden önceki bloğa bağımlıdır. Bu sayede saldırganın bloklara bağımsız saldırı yapmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Klasik Şifre Blok Zincirine (CBC) göre tek farkı şifrelenen bloğa sadece bir önceki bloktaki şifreli mesajın değil aynı zamanda açık mesajın da dahil edilmesidir.

Bu durum aşağıdaki şekilden anlaşılabilir:

Yukarıdaki şekilde gösterilen şifreleme işlemi sırasında açık mesaj blokları şifreli mesaj blokları ile yahut (xor) işlemine tabi tutularak bir sonraki açık mesajla yahut değeri hesaplanmaktadır. Sonuçta iki kere yahut işlemi yapılan bu mesaj anahtar ile şifreleme algoritmasına girmekte ve sonuçta şifreli mesaj çıkmaktadır.

Şifreli mesaj yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere ayrı ayrı bloklardan elde edilen şifreli mesaj bloklarının birleşimidir.

Bu yöntemle şifrelenen blokların açılması için aşağıdaki yöntem kullanılabilir:

Yukarıda da görüldüğü üzere açılma işlemi, şifrelemenin tam tersidir. Önce şifreli mesaj ve açık mesaj yahut işlemine tabi tutulur, ardından çıkan sonuç ikinci bir kere bir sonraki bloğun açık mesajı ile yahutlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen onaylayınız *