Yazan : Şadi Evren ŞEKER

Bu yazının amacı, MS Power point 2010 programına hızlı bir başlangıç yapmak ve basit bir sunum hazırlayacak bilgiyi sunmaktır.

Program, ilk kez açıldığında, aşağıdaki şekilde boş bir sunum ile başlar:

Bu ekranda, üst tarafta duran araç çubuklarının dışında, ekranın en solunda slayt sıralayıcısı ismi verilen ve sunumda bulunan slaytları gösteren araç çubuğu bulunur. Yine ekranın en altında, sunumda görülmeyen ancak konuşmacının kendisi için tutabileceği notlar bulunur.

Sunum hazırlamaya, sunum için bir tema seçilerek başlanması tavsiye edilmektedir. Her ne kadar sunumun içeriği oluşturulduktan sonra tema değiştirilebilse de, tecrübi olarak sonradan yapılan değişikliklerin, sunumda bazı problemlere sebep olduğu bilinmektedir.

Sunuma bir tema vermek için Tasarım sekmesine tıklanır:

Tasarım sekmesinde, orta alanda yer alan hazır tasarımlardan birisi seçilebilir veya bu ekran, sağ alt köşede bulunan ve yukarıdaki şekilde daire içerisine alınmış olan düğmeye basılarak genişletilebilir.

Örnek olarak, dalga biçimi isimli sunumu seçelim:

Tasarımın seçilmesinin ardında, ilgili tasarımın arka planı ve yazı tipi değişiklikleri sunuma uygulanmaktadır. Her sunum tasarımının farklı özellikleri bulunmaktadır.

Ardından sunumumuza bir başlık ekleyerek başlayalım. Powerpoint, sunumun ilk slaytını başlık olarak tasarlar ve buna uygun bir slayt yapısı ekler. Bu yapıyı ekleme sırasında biz de seçebiliriz:

Slayt eklemek için, giriş sekmesi altında bulunan yeni düğmesine basılarak açılan menüden, istenilen bir slayt yapısı seçilebilir. Klasik olarak klavyede bulunan ctrl+m tuş kombinasyonuna basılması halinde eklenecek olan slayt yapısı, listede bulunan, “Başlık ve İçerik” isimli yapıdır.

Slayt eklendikten sonra slayt içerisinde yapısal bazı düzenlemeler yapmak mümkündür. Örneğin slayt içerisine yazı yazılabilir veya yazılan yazılar değiştirilebilir.

Girilen yazı tarandıktan sonra, taralı alan üzerinde sağ tuşa basılarak açılan menüden “Yazı Tipi” seçilerek font ile ilgili ayarlar yapılabilir.

Burada yapılacak ayarlar olan, “Yazı Tipi”, “Paragraf”, “Madde İşaretleri” ve “Numaralandırma” seçenekleri, daha önce MS Word konusunda anlatıldığı için bir kere daha burada anlatılmayacaktır.

Powerpoint sunumu içerisine ayrıca şekil eklenmesi de mümkündür. Bunun için Powerpointte bulunan çizim araç çubuğu kullanılabilir.

Örneğin, sunumdaki aktif slayt içerisine bir gülen yüz resmi eklemek isteyelim.

Giriş sekmesi altında bulunan şekiller listesi açıldıktan sonra, istenilen şekil seçilerek slayt üzerine yerleştirilebilir.

Power Point Programı ile Animasyonlar

Powerpoint sunum programında ayrıca öğelere hareket eklemek mümkündür. Powperpointte bu öğeleri ikiye ayırmak gerekir. Birincisi bir slayttan diğerine geçiş sırasında uygulanacak olan animasyondur. İkincisi ise slayt içerisindeki nesnelere eklenecek olan animasyondur.

Öncelikle slaytlar arsındaki geçiş animasyonuna bakalım.

Herhangi bir slayt seçili iken, geçişler sekmesine tıklanırsa, aşağıdaki şekilde çeşitli slayt geçiş animasyonları belirecektir:

Bu animasyonlardan istenilen bir tanesi tıklanarak (ki tıklandığında nasıl geçileceği hakkında fikir veren bir ön izleme gösterilmektedir) slayta uygulanabilir.

Slayt içindeki nesnelere özel animasyonları uygulamak için ise, öncelikle bu nesnenin seçilmesi gerekir. Nesne seçildikten sonra, animasyonlar sekmesine tıklanıp, listeden istenilen bir animasyon, seçili olan şekle uygulanabilir.

Örneğin, gülen yüz şeklini, kendi çizeceğimiz bir yolda hareket ettirmek istiyor olalım. Bu durumda, şekil seçili iken animasyonlar altında bulunan özel yol seçimine tıklıyoruz.

Ardından şeklin izlemesini istediğimiz yolu, slayt üzerinde çiziyoruz:

Çizimin ardından, animasyon uygulanan şeklin yanında kutu içerisinde 1 rakamı belirir. Bu rakamın anlamı, slayt gösterisi sırasında, bu slayta gelindiğinde, ilk çalışacak animasyonun bu şekil üzerinde tanımlı olmasıdır.

Ayrıca yeni animasyonlar tanımlandıkça, animasyonların üzerinde tanımlandığı şekillerin yanına sayılar eklenerek sıralar gösterilir.

Bu animasyonların sırasının belirlendiği veya animasyonların silinip, değiştirilebildiği bir animasyon bölmesi bulunmaktadır. Bu bölmeyi açmak için araç çubuğunda bulunan “Animasyon Bölmesi” düğmesine tıklanır. Açılan bölmede mevcut animasyonlar görülmektedir.

Slayt Gösterisi

Sunum hazırlandıktan sonra, slayt gösterisini başlatmak için “Slayt Gösterisi” sekmesine tıklanarak burada bulunan “Baştan” seçeneği tıklanabilir.

Tıklamanın ardından slayt gösterisi başlayacaktır (klavyeden kısayol olarak f5 tuşuna basılabilir).

Sunum sırasında klavyenin ok tuşları, farenin tuşları sunum içerisindeki slaytlar arasında geçişi sağlar.

Ayrıca sunum sırasında, ekranın sol alt köşesinde bulunan bir gizli çubuk sayesinde, sunuma müdahale etmek de mümkündür. Örneğin kalem aracını seçerek sunum üzerine çizim yapılabilir:

Örnek olarak, bu kalem resmine tıklandıktan sonra açılan menüden istenilen bir kalem rengi seçilebilir:

Seçimin ardından, slayt üzerinde çizim yapmak mümkündür.

Slayt gösterisini, son slayttan sonra devam etmeye çalışarak veya klavyeden ESC tuşuna herhangi bir anda basarak bitirebilirsiniz.

Sunumun bitirilmesi ile birlikte, şayet sunum sırasında eklemeler yapıldıysa, aşağıdakine benzer bir diyalog ile bu eklemelerin saklanıp saklanmayacağı sorulacaktır:

“Sakla” düğmesine basılması halinde, bu sonradan yapılan değişiklikler sunumun bir parçası olarak sunumla birlikte saklanacaktır.

Slayt Sıralayıcısı (Slide Sorter)

Sunum sırasında, kullanılan slaytların sırası değiştirilebilir veya bazı slaytlar sunuma özgü olarak gizlenebilir.

Sunumdaki slaytların sırasını değiştirmek için ekranın sol tarafında bulunan ve sunumların küçük resimlerle gösterildiği ekranda, bir slaytın tutulup istenilen farklı bir yere taşınması yeterlidir.

Sunumdaki bir slaytın saklanması için, saklanmak istenen slayt üzerinde sağ tuşa basıp, açılan menüden “Slayt gizle” seçeneği seçilmelidir.

Seçimin ardından, ilgili slaytın numarası üzerine bir çarpı eklenir. Bunun anlamı bu slaytın sunum sırasında gösterilmeyeceğidir.

Gizli bir slaytı, tekrar sunuma dahil etmek için, gizleme işlemi tekrar edilir. Örneğin slayt tekrar seçilir ve sağ tuşla tıklanıp, ikinci kere slayt gizle seçeneğine tıklanır.

Powerpoint ile baskı

Powerpoint programı ile, yazıcıdan çıktı alırken, şimdiye kadar gördüğümüz diğer Office araçlarından farklı olarak ilave bazı ayarların yapılması mümkündür.

Baskı işlemi, Dosya sekmesi altında bulunan yazdır seçeneği tıklanarak yapılır.

Örneğin, bir sayfada, birden fazla slayt bastırılması isteniyorsa, Slaytlar grubunda buluna Tam Sayfa Slaytlar tıklanarak farklı bir seçenek seçilebilir.

Ayrıca özel olarak normalde sunumda görülmeyen ve slaytlar altına alınabilen notların basılması da mümkündür.

Bunun için not sayfaları seçilmelidir.

Yorumlar

 1. ates gulcugil

  Sunumu kaydederken kalemle çizdiklerim için sakla komutu verdim. Sunumda bunlar, son durumları ile, sabit olarak baştan itibaren çıkıyor, çizdiğim sıra ile çıkmıyor. Bunu düzeltebilir miyim?

 2. Şadi Evren ŞEKER

  Slide show’u kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için Slide Show sekmesi altında Record Slide Show seçeneği ile slayt gösterisini başlatın ve bütün konuşmalarınız ve çizimleriniz kayıt altına alınacaktır.

  Türkçe Powerpoint için Slayt Gösterisi altındaki Slayt Gösterisini Kaydet seçeneği.

 3. Şadi Evren ŞEKER

  Sorunuzu sonra düşününce bir animasyon şeklinde kaydetmek istediğinizi anladım. Şayet niyetiniz bu şekilde her hareketinizi kaydetmek ise powerpoint içerisinde bunu yapan bir özellik benim bildiğim kadarıyla yok. 3. parti yazılımlar kullanmanız gerekiyor. Mesela ekran kaydeden yazılımları deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir